
Informacje ogólne:
Chalkopiryt to minerał miedzi i żelaza z gromady siarczków. Nazwa pochodzi od gr. chalkos "miedź" + pyrites "ogniowy" i nawiązuje do składu chemicznego oraz barwy tego minerału. Jest minerałem szeroko rozpowszechnionym w przyrodzie. Powstaje w procesach magmowych, obecny jest również w utworach żyłowych - pneumatolitycznych i hydrotermalnych. Występuje w osadowych złożach miedzi w towarzystwie chalkozynu, bornitu i kowelinu, jest ważnym kruszcem miedzi w złożach dolnośląskich. Jako minerał poboczny występuje w większości skał magmowych. Stanowi składnik skał metamorficznych (gnejsów, serpentynitów, amfibolitów). Rzadziej tworzy się w skałach osadowych. Tworzy kryształy izometryczne o pokroju czworościanów lub skalenoedrów. Występuje w skupieniach zbitych, ziarnistych, skorupowych i w formie wpryśnięć w skale. Najpiękniejsze kryształy narosłe występują w formie szczotek krystalicznych. Jest kruchy, nieprzezroczysty.
Właściwości:
Ze względu na dużą zawartość miedzi chalkopiryt może stać się minerałem leczniczym, wykorzystującym uzdrawiające właściwości tego metalu. Miedziane ozdoby w dawnych czasach nosiły ludy wielu kultur. Kruszec ten miał zwiększyć ich wytrzymałość, ochronić przed bólem oraz dostarczyć pozytywnej energii. Pierwiastek ten pomaga zwalczyć zmęczenie, stres, zaburzenia krążenia i kłopoty ze snem. Sam chalkopiryt jest mocnym przewodnikiem energii. Uczy prawdy, uspokaja duszę i pomaga rozwijać duchową świadomość. Znakomicie sprawdza się przy medytacji pomagając osiągnąć stan wolny od myśli. Pozwala zwiększyć efekt akupunktury i akupresury, niszczy blokady energetyczne i wzmacnia przepływ chi przez ciało. Kamień ten pomaga również odnaleźć utracone rzeczy.
Pielęgnacja:
Aby kamień ten zachował swoje właściwości należy w regularnych odstępach czasu wystawiać go na działanie promieni słonecznych. By go rozładować należy go umieścić na noc w suchej soli morskiej. Chalkopiryt podobnie jak piryt nie powinien mieć kontaktu z wodą a nawet nadmierną wilgocią.
Znajdź kamień w sklepie | Przejdź do leksykonu |
« poprzednia | następna » |
---|